Dlaczego bolą mnie nogi? Promieniowanie do stopy

O rwie kulszowej słyszeliśmy wiele. Może być naprawdę bolesna i czasem przytrafia się dość niespodziewanie (gwałtowny skłon, dźwignięcie). Pojawia się nieprzyjemny bardzo silny prąd idący do nogi. Znalezienie przyczyny jest bardzo ważne, ponieważ tylko wtedy możemy skutecznie leczyć dolegliwości.

BADANIE WYKAZUJĄ, ŻE PONAD 95% PRZYPADKÓW RWY TO KONSEKWENCJA STANU ZAPALNEGO STRUKTUR KRĘGOSŁUPA.

Badanie kliniczne pozwala nam na sprawdzenie, czy ból kończyny dolnej rzeczywiście wynika ze stanu zapalnego nerwu. W diagnostykę włączamy również tkanki miękkie, ścięgna, staw krzyżowo-biodrowy. Cały obraz funkcjonalny daje nam możliwość postawienia trafnej diagnozy.

Przyczyny rwy kulszowej:

  • Konsekwencja chorób zwyrodnieniowych i dyskopatii czy wypadnięcia dysku
  • Nadwaga/otyłość
  • Cukrzyca
  • Obecność stanu zapalnego
  • Nowotwór
  • Przeciążenia – słabe mięśnie pleców i brzucha nie są w stanie utrzymać kręgosłupa i krążki międzykręgowe zaczynają się wybrzuszać
  • Nieprawidłowa dieta
  • Gwałtowne oziębienie ciała

Nerw kulszowy jest najgrubszym nerwem, ma aż 1,5cm przekroju. Jest tworzony przez gałęzie z odcinka lędźwiowego: L4,L5 i krzyżowego: S1, S2, S3. Gdy dojdzie do ucisku powyższych korzeni na kręgosłupie pojawia się ból, który może promieniować nawet do stopy! Nerw ułożony jest na tylne stronie uda, rozdziela się na odnogi i kończy się w stopie. W przypadku stanu zapalnego każdy ruch kończyną dolną może zaostrzyć dolegliwości.

Jak dochodzi do stanu zapalnego?

Kiedy dochodzi do mikrouszkodzenia lub przeciążenia wcześniejszego uszkodzenia. Czyli nakładające się na siebie mikrourazy mogą spowodować stan zapalny, który jest naturalną odpowiedzią naszego organizmu, gdy coś jest nie tak. Nasz organizm leczy się przez stan zapalny.

Jak najskuteczniej leczyć rwę kulszową?

Zimnymi okładami w okolicy lędźwiowej- doraźnie, wizytą u fizjoterapeuty, który pokieruje jak dalej postępować i stopniowo zmniejszać odczucie bólu. Najczęściej juz po trzech spotkaniach można odzyskać sprawność. Dodatkowo można wspomóc się lekami przeciwbólowymi/ przeciwzapalnymi oraz rozkurczowymi, fizykoterapią. Czasami zachodzi konieczność aplikacji zastrzyków domięśniowych, jeżeli zastrzyki nie pomogą, to należy udać się do neurochirurga.